För tre veckor sedan var det också söndag och jag och Sofia firade Idas födelsedag.
Det var lite svalt, men solen sken, så vi bestämde oss för pizza och bubbel i en park.
Vi var mycket nöjda alla tre.
Födelsedagsbarnet <3
Pizzorna var grymt goda! Det enda störiga var tre hundar som sprang lösa i parken och deras ägare som knappt ansträngde sig för att kalla på dem. Tur att mitt sällskap var superbt och vägde upp!
Solen försvann ganska fort, det känns typiskt för den här sommaren, så när vi var mätta plockade vi ihop och
gick hem till Ida istället. Där drack vi te, åt choklad och snackade ännu mer. Typiskt bra söndag!
-
Jag heter Malin och älskar havet och frukost över allt annat.
Den här bloggen uppdateras sporadiskt eftersom jag har bestämt att den är en snäll plats utan press och stress.
Inläggen är resultatet av det jag tycker om att göra när jag inte hänger här: påhitt jag hittar på själv och med människor jag tycker om, böcker jag läser och en plats där tankarna som flyter runt i min hjärna kan samlas.
Du kan mejla snälla ord, knasiga idéer och andra tankar till tiggerificbloggen@gmail.com eller följa min blogg med Bloglovin
-
Senaste inläggen
Arkiv
Kategorier
- 30 dagar med utmaningar
- äta bör man annars dör man
- böcker
- de små sakerna
- det dagliga slitet
- ett foto i timmen
- favoriter
- film och tv-serier
- höst
- holland
- julen
- julkalender
- mönster
- musique
- påhitt
- scout
- sommar
- summan av kardemumman
- tankar för dagen
- the postcard swap 2012
- the postcard swap 2014
- tillbakablickar
- ur andras perspektiv
- utflykter och äventyr
- våren
- vinter
- visa ord
- wsj 2011